דלתות נגישות מה הקשר בין חוק הנגישות לבין דלתות אוטומטיות?

דלתות נגישות הן דלתות שיוצרו בהתאם לתקן המחייב דלתות בכפוף לתקנות הנגישות, דלתות החייבות להיות ברוחב ובגובה מסוים כדי שכיסא גלגלים יוכל לעבור דרכן, ודלתות החייבות להיפתח ולהיסגר ללא הפעלת כוח או מגע יד.

בארץ יש ציבור גדול של נכים ובעלי מוגבלויות. אחד הדברים הפחות נעימים לנכים ולבעלי המוגבלויות שהם יגיעו למבנה מסוים, אך לא יוכלו להיכנס אליו בגלל שהוא אינו נגיש. לפעמים זו תהיה דלת שנדרשת הפעלה של כוח כדי לפתוח אותה, לעתים זו תהיה דלת צרה מדי שכיסא הגלגלים לא יוכל לעבור דרכה ולעתים מדרגות ללא שיפוע שרק עליו אפשר להסיע את כיסא הגלגלים.

דלתות נגישות – מה אומר החוק?

נגישות היא מידת ההתאמה של המערכת לשימוש של אנשים בעלי מוגבלויות בתחומים שונים.

כנסת ישראל חוקקה מספר חוקים בנושא הנגישות. בשנת 1988 חוקק חוק שוויון זכויות לאנשים בעלי מוגבלויות, אך חוק זה לא התייחס לנושא הנגישות ולכן, בשנת 2005 בוצע תיקון לחוק והוסף בו פרק שלם הדן בנושא הנגישות.

פרק הנגישות מגדיר את הנגישות במילים הבאות: "אפשרות הגעה לכל מקום, תנועה והתמצאות בו, שימוש והנאה משירות או מקבלת מידע הניתן או מופק במסגרת מקום או שירות כלשהו, שימוש במתקנים והשתתפות פעילה בתוכניות המתקיימות בהם והכול באופן שוויוני, מכובד, עצמאי ובטיחותי".

חוק הנגישות קבע את החובה להנגיש כל מקום שבו ניתן שירות לציבור אנשים הכולל את האנשים בעלי כל סוגי המוגבלויות. לפי חוק זה כל משרדי הממשלה, בתי עסק, בתי משפט, בתי קולנוע, מסעדות, בתי מלון, בתי ספר אולמות מופעים וגם אתרי אינטרנט חייבים בנגישות הנוגעת לשירות הניתן בו, וזאת כפי שאומר החוק, לאפשר לאנשים בעלי מוגבלויות לקבל שירות באופן שוויוני, מכובד ועצמאי יחד עם כל הציבור.

כאשר מתקינים דלתות במקומות המחויבים או מעוניינים בנגישות יש מספר פרמטרים שאותם יש לקחת בחשבון, רוחב הדלת ופתיחה וסגירה של הדלת באמצעות חיישנים.

הידעתם, דלתות אוטומטיות הן דלתות נגישות!

הדלתות הנגישות חייבות להיות בעלות פתח רחב כדי שנכים היושבים בכיסאות גלגלים יוכלו לעבור דרכן בנוחות ובקלות.

גורם נוסף הוא מנגנון הפתיחה של הדלת. דלתות נגישות הן דלתות אוטומטיות הנפתחות ללא מגע יד או הפעלת כוח, אלא באמצעות חיישנים מיוחדים המזהים תנועה קרובה או לחץ כתוצאה מדריכה.

דלתות אוטומטיות הן דלתות הפועלות באמצעות מנועים חשמליים וחיישנים מיוחדים. כאשר החיישנים המותקנים בדלת קולטים את האנשים הרוצים להיכנס או לצאת מהמבנה, כולל אנשים היושבים על כיסא גלגלים, הן נפתחות באופן אוטומטי ונסגרות שוב כעבור מספר שניות, אלא אם גורם מסוים עוצר בעדן מלהיסגר אוטומטית כמו חפץ זר או אדם הנתקע במסילה שעליה מותקנת הדלת ועוד.

יש סוגים שונים של דלתות אוטומטיות, יש דלתות קורסות, יש דלתות מהירות, דלתות טלסקופיות דלתות מסתובבות, ויטרינות זכוכית ועוד.

דלתות קורסות

הן דלתות אשר בימי השגרה מתפקדות כמו דלת הזזה אוטומטית, אך במצבי חירום הן קורסות מהמנגנון ומאפשרות דחיפה מכנית ופתיחה של כל הכנפיים, וכך פתח המילוט הופך לפתח רחב יותר ומאפשר יציאה של הרבה יותר אנשים מהמבנה. נכים על כיסאות גלגלים יכולים להיכנס ולצאת דרך הדלת הקורסת בימי השגרה ובמצב חירום, הפתח יהיה מספיק רחב שיאפשר להם הימלטות גם אם יושבים על כיסא גלגלים.

דלתות מסתובבות

הן דלתות בעלות מבנה מיוחד. אם נתבונן בהן מצד נראה שתי דלתות אשר חוצות אחת את השנייה באמצע ומעליהן יש מנגנון המסובב אותן. כאשר הדלת המסתובבת רחבה מספיק, גם נכה עם כיסא גלגלים יוכל לעבור דרכה, אך חשוב לדעת כי החוק מחייב להתקין על יד כל דלת מסתובבת גם דלת רגילה שתאפשר נגישות ונוחות לאנשים מוגבלים, לאימהות עם עגלות או גם למי שנושא משאות כבדים.

דלתות טלסקופיות

הן דלתות המותקנות במקומות שבהם בשל מגבלות מסוימות אין אפשרות לנצל את כל רוחב הפתח. הדלת הטלסקופית מורכבת משני כנפיים, אך במקום שכל כנף תיפתח לכל צד, שתיהן נפתחות לאותו הצד ונאספות אחת על השנייה. בדרך זו יש ניצול מרבי של רוחב הפתח, רוחב, שדרכו, ברוב המקרים, יוכל לעבור גם נכה בכיסא גלגלים.

דלתות כנף אוטומטיות הן דלתות המותקנות על ציר ומאפשרות פתיחה חד כיוונית או דו כיוונית. דלתות אלו משמשות כדלתות פנימיות או כדלתות כניסה והן מאפשרות כניסה ללא מגע יד וללא צורך בהפעלת כוח ומאפשרות כניסה גם לבעלי מוגבלויות ולנכים היושבים על כיסא גלגלים.

דלתות הרמטיות פועלות על אותו העיקרון של הדלתות האוטומטיות וגם ויטרינות הזכוכית. ויטרינות הזכוכית מותקנות בבתי עסקים שבהם רוצים להציג את החלל הפנימי של בית העסק. גם בוויטרינת הזכוכית הדלתות נפתחות ללא מגע יד וללא צורך בהפעלת כוח.

בשנים האחרונות אנחנו עדים להקפדה מרובה על חוק הנגישות, להתייחסות ולהתחשבות במצבם של הנכים ובעלי המוגבלויות החיים בתוכנו. אם החוק מחייב אתכם להתקין דלת נגישה או אם אתם מעוניינים להקל ולאפשר כניסה ללקוחות בעלי המוגבלות שלכם, בואו להתקין דלתות אוטומטיות.

צרו אתנו קשר, אנו נשמח לסייע לכם לבחור את הדלת הנגישה המתאימה ביותר.